Шри Ланка во Март 2020

Шри Ланка

Име на сместување
Држава
Дестинација

ШРИ ЛАНКА

Термин: 06.03.2020-16.03.2020

8 ноќи /9 дена +авионски превоз+ трансфер+ претставник+ екскурзии

Шри Ланка е земја која со својата мистичности егзотичност заведува и мами светски патници веќе векови наназад. Марко Поло ја опишал како најфиниот остров кој го прави светот голем и фансцинантен во споредба со индиските, арапските и европските традиции. Многу од авантуристите ги привлекле ретките врсти на драги камења и величенствени слонови. Шри Ланка се наоѓа во близина на Екваторот, во прекрасните води на Индискиот океан. Островот важи за место познато по легендарни природни убавини и магија што ги мами туристите повторно да се вратат назад. Романтичен и интересен, земја во облик на бисер, името го добила од раните арапски трговци и се нарекувала Шерендиб, што значи мир!

ПРОГРАМА

1 ден –(06.03.2020) Скопје – Доха

Сотанок на групата на Меѓународниот аеродром во Скопје во 10:45 часот (минимум 2 часа пред лет). Полетување кон Доха во 12:45 часот. Слетување во Доха 18:40 часот локално време. Полетување кон Колумбо, Шри Ланка  во 19:35 часот.

2 ден –(07.03.2020) Доха-Колумбо- Негомбо - Пинавала – Сигирија

Слетување во Колумбо во 02:55 часот локално време. Пречек на аеродромот од страна на локален партнер и трансфер до хотел. Сместување во хотел Paradise Holiday Village  (или сличен) со услуга полу пансион.
Појадок. После појадокот во Рајското одморалиште, трансфер од Коломбо во Пинавала. Сиропиталиштето „ Pinnawala Elephant Orphanage “ е имот со кокосов насад на 25 хектари, кој е дом на многу слонови кои шетаат слободно.  Зошто посетата на Пинавела создава толку многу возбуда? Ова е единственото место каде можете да ги видите овие  гиганти одблизу како се шетаат околу  10.00 часот и 02:00 часот кон блиската река . Имате  можност да се фотографирате  меѓу нив, да гледате  како се бањаат,како  уживаат во водата, играјќи и дружејќи се со останатите слонови. Ако сте авантуристи, би можеле да поминете време на полудневна или целодневна дружба со слонови. Имате можност да се бањате со слоновите само со надзор од овластено лице.  Трансфер од Пинавала во Сигирија .Вечера и ноќевање во Fresco Water Villa  .Ноќевање.

3 ден –(08.03.2020) – Сигирија - Полонаруа - Сигирија

Појадок воFresco Water Villa. Посета на Kамената тврдина од  5 век на кралот Касиапа и локалитетот за светско  наследство - Сигерија - не само што може да се пофали со античка надмоќ на инженерството и урбанистичкото планирање во Шри Ланка, туку исто така се смета за  еден од најдобрите споменици на уметноста и културата. Прошетката  низ гигантскиот „Lion Paws “ со поглед на симетричните кралски градини подолу – опфаќа  раскош што некогаш доминирал во оваа тврдина . Опкружена со бадеми и мочуришта, Лавовската карпа - личи на митолошкиот „град на боговите“ – кој е обложен со фрески што се однесуваат на слики во стилот на Гупта, пронајдени во пештерите Ајанта од Индија. Прошетка покрај познатиот„ 'mirror  wall' (Ѕид огледало) кој се протега во западниот дел на Сигирија и претставува уметнички сто метарски пластифицирани графити. Посета на добро изградениот музеј кој не води на незаборавно патување во минатото и разгледување на системите за наводнување кој го одржува музејот над водата. Тој е генијалниот хидрауличен систем кој го опишува колосално ремек дело на големиот крал што останува чудо во Азија со векови. Трансфер од Сигирија до Полонаруа.Со падот на Anuradhapura, градот Полонаруа станува средновековна престолнина и венец на круната на кралот Паракарамаху I - останува супериорен доказ за античката култура и наследство споено со верските убедувања. Прошетки покрај нејзините  sидови на локалитетот со светско наследство, благословени со ступи, потпирајќи се на статуи на Буда, канали за наводнување и фантастично врежани хинду скулптури . Додека ја набљудувате куќата на моштите- Watadage – се забележуваат  прекрасни резби од камен. Погледнете внимателно и ќе сфатите суптилно хиндуско влијание врз архитектурата и статуите што се наоѓаат во Полонаруава или седнете крај Галвихараја и набљудувајте ја апсолутната убавина што излегува од секој свиок на огромните будистички статуи. Nissankamalla  Council Chamber ( козилиум) со своите столбови ја претставува вртоглавата убавина на моќното кралство, кое се наоѓа на брегот на морето на Parakramabahu и ремек делото на наводнување наречено Parakrama Samudraya. Трансфер од Полонаруа во Сигирија и сместување во Fresco Water Villa .Вечера. Ноќевање.

4 ден –(09.03.2020) – Сигирија - Дамбула - Хиривадуна - Сигирија

Појадок во Fresco Water Villa. Tрансфер од  Сигирија  до Дамбула. Во градот Дамбула има центар, кој бил  богатство на многу кралеви уште од 1 век п.н.е.  Во Шри Ланка познат е храмот Дамбула Рок. Во некои храмови има уникатни цртежи кои се наоѓаат во  5 пештерски храмови кои водат кон златниот храм Дамбула. Набљудувајте како се прават исклучително пештерски слики долж sидовите кои засолнуваат 150 статуи на Господ Буда, додека влегувате погледнете ја гигантската статуа на Буда, која светка во злато над земја, во која денес се наоѓа важен спој на економското и културното подигнување на земјата. Трансфер од Дамбула во Хиривадуна По завршувањето, заминуваме kон  Хиривадуна на селска прошетка. Можете да се прошетате покрај  езерото, уживајќи во селата, автентични села во Шри Ланка, неверојатна можност да ја доживеете нивната култура. Овде може да забележите многу  реки и потоци кои  ја прават земјата многу плодна. Има голема притока на која можат да се забележат катамарани,  рибари, земјоделци и жени од селата кои перат облека. Учесниците ќе учествуваат во традиционална храна на Шри Ланка, во форма на Пол роти (кокос роти) и лунумирис (зачинета концентрација на чили, кромид и сол). На ручек, ќе ви биде прикажана демонстрација на готвење во подготовка на традиционална храна од Шри Ланка која е единствена за областа. Трансфер од Хиривадуна во Дамбула. Вечера во Fresco Water Villa. Ноќевање.

5 ден –(10.03.2020) – Сигирија - Матале - Пераденија - Канду

Појадок во Fresco Water Villa. Tрансфер од  Сигирија до  Mатале.Централната провинција, Матале е земјоделска зона која изобилува со насади на чај, зеленчук и зачини. Денес Матале се гордее со својата приказна исплетена околу зачините. Застанете покрај страната на зачинската градина - во која ќе бидете најмногу добредојдени - и почувствувајте  ги терапевтските вредности на зачините,во текот на разгледувањето можете да се освежите со чај од билки или поминете низ  улиците, ако сакате вистинска градска авантура исполнета со гласови и бои. Трансфер од Матале во Пераденија. Пераденија е прва развиена ботаничка градина за задоволство на кралското семејство, а подоцна е прифатена и од Британците. Кралските ботанички градини на Пераденија се  денес  најпосакувани објекти лоцирани на само 4 милји надвор од Канди, која е национално богатство во Чудата на Азија. Прошетајте низ 147 ари поминувајќи низ  тревници, павилјони и конзерваториум за октагон огромното пространство  на прекрасно уредена бујна зелена трева каде имате време за пауза. Кон северниот дел од влезот се наоѓа кафетеријата пред куќата за орхидеи и големата смоква Јаван. Трансфер од Пераденија во Канди.Вечера и ноќевање во градината Oak Ray Serene Garden .

6 – ден –(11.03.2020) – Канду - TEA PLANTATION ( Чајна градина)  - Нубара Елија

Појадок во Oak Ray Serene Garden. Tрансфер од Канду  до Tea Plantation ( Чајна градина). Во Шри Ланка, чајот и туризмот се зборови кои неможат да се одвојат. Посета на студените и магливи ридови кои се гордеат со крајната чајна турнеја, опфаќајќи бујни зелени ќебиња со насади со чај или одете во фабриката за чај која го обработува престижниот бренд Цејлон, со богата традиција која ги одржува во живот. Додека ги набљудувате машините, вдишувајќи го небесниот мирис што произлегува од овие простории, погрижете се да го завршите денот со чаша чист чај од Цејлон. Трансфер од  Tea Plantation дo Nuwara Eliya.Нејасните стрмни патишта низ бујните зелени ќебиња од чајните грмушки во студена клима, ги потсетуваат посетителите дека тие се во  реномирана поранешна британска колонија Нубара Елија.  Градот на светлината - некогаш управуван од градинари од англиско и шкотско потекло  се уште е украсен со колонијални бунгалови, жива ограда и еден од најдобрите терени за голф  кој има 18 дупки во светот. Крстосниците низ зелената трева и sидовите со црвена тула тие  претставуваат неверојатен поглед од здодевното село од зуи. Возете низ зелените долини на ридската земја покрај водопадите. По бреговите на езерото Григориј може да возите велосипед каде може и да го изнајмите. Вечера во Oak Ray Tea Bush. Ноќевање.

7 ден – (12.03.2020) – Нувара Елија  – Јала

Појадок во Oak Ray Tea Bush  . Трансфер од Новара Елија во Јала.Протегајќи се низ огромната Јала од 1259 км2 – позната по  огромните пасишта, грмушки, - со право е срцето на дивиот свет во Шри Ланка. Додека џипот ви се тркала низ огромните порти на Јала, вие не само што влегувате во најпосетуваниот национален парк во земјата, но и земјите на цивилизацијата која напредувала за време на владеењето на кралевите на Шри Ланка. Во Јала има вообичаени затворени стада слонови, мрзливи мечки, чакали, широко населени птици, како и најголем број на леопарди во светот што го украсуваат паркот да биде една од најдобрите дестинации во земјата. Возејки по грубата патека со вашиот џип наидувате на тесни свиоци за возбудливо искуство под тропското сонце. Вечера  во  Oak Ray Wild Tissa .Ноќевање.

8 ден –(13.03.2020) – Јала - Гале- Калутара

Појадок во  Oak Ray Wild Tissa. Tранфер од Јала до Гале .Гале е епска јужна престолнина со  класична холандска архитектура исполнета со  тропски амбиент која  создава живописна атмосфера. Низ улиците се забележува европската архитектура помешана со традицијата на Јужна Азија. Улиците се преплавуваат со културни ентузијасти на глобално ниво. Нивните оригинални рампи и бастиони сочувани до денес покажуваат докази за наследство зачувано повеќе од 3 1/2 века. Одете во насока на стрелките на часовникот во рамките на тврдината за да ја видите „старата порта“ што носи британски грб. Следејќи ја старата порта ќе наидете на бастионот Зварт кој е најстар од сите  и светилникот што стои на 18 метри во чест на Бастионот Поинт Утрехт. Ова холандско блаженство е обоено со улици што се шират до куќите  со балкони во холандски колонијален стил. Влезете во холандскиот трговски комплекс воодушевени од низа разни  сувенири. Како и да е, неговиот белег претставува реалност кога холандската  тврдина останува работна заедница со вообичаени административни канцеларии, суд ,комплекси, комерцијални згради, цркви. Tрансфер од  Гале дo Калутара.Вечера во Oak Ray Haridra Beach Resort . Ноќевање

9 ден –(14.03.2020) – Калутара

Појадок во Oak Ray Haridra Beach Resort. Слободно време за индивидуални активности. Вечера во хотел Oak Ray Haridra Beach Resort . Ноќевање.

10 ден – вторник (15.03.2020) – Калутара – Коломбо-Доха

Појадок во Oak Ray Haridra Beach Resort. Трансфер од  Калутара дo Коломбо.Зачудувачката метропола, Коломбо - сместена на Запад - не е само комерцијален главен град на земјата, туку и место во кое се прави  над 50% од националниот БДП, кој инвестира во градскиот развој на Коломбо. Возете по чистите улици кои се движат на кристалното бело. Курс за трки - центар за трки со коњи во 1893 година и аеродром во Втората светска војна - декориран со раскошна облека, храна и чај со бутици. Во меѓувреме, возење до Петах и ​​наместете се на пловечкиот пазар - искуство кое е во прилог на шопинг - или почувствувајте го зуењето на формулата околу претстојната инспирација, Порт Колмбо Сити - оф-шор град - во кој има паркови, комерцијални комплекси, па дури и F1 патека! Одете по Бауддалока Мавата кон „Аркада“ пред историскиот патен правец, Плоштадот на независност. Секој дизајнерски бутик, врвна кујна излезот, па дури и ’резервоарот за риба’, го обновија овој колонијален  ремек-дело во една од најмодерните зони за пазарење и дружење во Шри Ланка. Имате можност  да ги погледнете најдобрите брендови за мода, накит и занаетчиски производи. Мирисајте го мирисот на темјан, додека ги слушавте силните sвона во храмот Гангарама. Или, џезот во ноќниот живот на Коломбо, зачинет од ноќни клубови и казина што граничат со нејзините временски услови. Ако имате среќа, појдете во изложба во Меморијалната интернационална сала „Бандаранаик“ (БМИЧ) и операта или да играте во „Нелум Покуна“! Организиран трансфер до аредромот во Колумбо . Полетување кон Доха во 20:20 часот локално време. Слетување во Доха во 23:10 часот локално време.

11 ден –(16.03.2020) –Доха- Скопје

Полетување од Доха кон Скопје во 07:30 часот. Слетување во Скопје во 10:55 часот.

Пакет аранжман Тип на соба Тип на услуга Промотивна цена
за првите 4 места
Редовна цена
по лице
Доплата за
еднокревтна соба
Шри Ланка Двокреветна Полу Пансион 1396€ 1512€ 312€

***можност за плакање на 12 или 24  месечни рати со 0% камата***

Во цената на аранжманот е вклучено:

 • Авионски билет на релација Скопје-Доха- Шри Ланка-Доха-Скопје со Qatar Airways;
 • Вклучен чекиран багаж до 30кг. по лице
 • Трансфер на релација аеродромо-хотел-аеродром на Шри Ланка;
 • Сместување во стандардни соби на база Полупансион за 8 ноќи ,почнувајќи со појадок завршува со појадок , хотелот може да биде од понудата или сличен;
 • Трансфер климатизирано возило според горенаведената тура.
 • Екскурзија до Dambulla, Pinnawala Elephant Orphanage, Polonnaruwa, Sigiriya, Kandy Temple, Botanical Gardens, Yala National Park
 • Џип сафари ;
 • Претставник од локалните партнери на Шри Ланка;
 • Претставник од страна на АтлантиС во текот на целото патување (доколку групата се состои од минимум 14 патници)

Цената на аранжманот не вклучува:

 • Меѓународно патничко осигурување – задолжително (информации во агенција)
 • Бакшиши за локални водичи и возачи.
 • Дозвола за видео камера и мирна камера
 • Надоместоци што не се наведени во програмата
 • Храна, пијалоци и услуги кои не се напоменати во програмата;
 • Патничко осигурување

Напомена :

 • Може да се обезбедат изборни екскурзии и дополнителни услуги за кои дополнително ќе наплаќаме Посетите на паркови со диви животни ќе бидат под ризик на клиентот
 • Возила со сафари (не се климатизиран)
 • Ние се грижиме за вашето здравје и безбедност додека имате пријатен престој во Шри Ланка. Затоа, Ве молиме, обрнете внимание на ажурирањата на здравствениот и безбедносниот статус во Шри Ланка пред посетата на Шри Ланка

https://www.who.int/countries/lka/en/http://www.epid.gov.lk/web/index.php?lang=en

Рокови за отказ на аранжманот и пенали:

 • над 60 дена пред датумот на поаѓање се задржува износот на депонираниот депозит;
 • помеѓу 60-тиот и 20-тиот ден пред датумот на поаѓање се задржува 70% од вредноста на аранжманот;
 • помалку од 20 дена пред датумот на поаѓање се задржува 100% од вредноста на аранжманот.

Напомена:

 • Патниците мора да поседуваат пасош кој е валиден повеќе од 6 месеци од терминот на патување;
 • Во случај на промена на цената на авиобилетот од страна на авиопревозникот, агенцијата има право да ја промени цената на аранжманот;
 • За резервација е потребна уплата на 50% депозит кој е неповратен  во случај на отказ на аранжманот од страна на корисникот на услугата;
 • Минималниот број на патници според кој е пресметана цената на аранжманот изнесува 16.  Доколку не се исполни бројката на патници, цената на аранжманот нема да биде променета, но екскурзиите нема да бидат вклучени во истата;
 • Доколку има пријавено повеке од 14 патници следува придружник за време на целото патување од страна на Т.А. АТЛАНТИС.
 • Сите факултативни екскурзии се придружувани од локален водич на англиски јазик и превод на македонски од страна на претставник од АтлантиС (доколку вкупната бројка на групата надминува 14 патници).

Цената е изразена во евра и пресметана во денари, по курс 1 евро = 62 денари.

СезониНагради и признанија


1. Благодарница од Qatar Airways за континуирана поддршка за 2018/2019 година
2.Најуспешна туристичка агенција во Македонија од Министерството за Економија, Македонија 2018 год.
3. Награда за најуспешна агенција за продажба доделена од страна на Qatar Airways,2018 год.
4. Најуспешна туристичка агенција во Македонија од Министерството за Економија, Аутгоинг туристичка агенција,Македонија, 2017 год.
5. Најуспешна туристичка агенција во Македонија од Министерството за Економија, Аутгоинг туристичка агенција,Македонија, 2016 год.
6. Најуспешна туристичка агенција во Македонија од Министерството за Економија, Македонија, 2015 год.

7. Топ 100 ВИП локации во Источна Европа од Western Union, 2015 год.
8. Награда за 20 години постоење и значителен придонес во туризмот од Општина Струмица, 2015 год.
9. Благодарност и најдобро партнерство во Република Македонија доделен од страна на Turkish Airlines,2014 год.
10. Најуспешна туристичка агенција во Македонија од Министерството за Економија, Македонија,2012 год.
11. Изворедна поддршка и посебна соработка со Turkish Airlines, 2012 год.Let's socialize
© 2015
All Rights Reserved


Хотели - Зима 2020Корисничка поддршка
+389 2 3 22 99 22
marketing@atlantis.com.mk