Кабо Верде - Рајскиот остров на Африка


Име на сместување
Држава
Дестинација

РАЈСКИОТ ОСТРОВ НА АФРИКА - КАБО ВЕРДЕ

ДЕНА / 7 НОЌЕВАЊА

СЕКОЈА СРЕДА: 16.05.2018 - 12.09.2018

Во близина на бреговите на Западна Африка се наоѓа островската држава Кабо Верде. Поради ретките летови, оваа дестинација е една од потешко достапните за туристите, но независно од тоа, сите оние кои што ќе одлучат да престојуваат на Кабо Верде, ќе бидат повеќе од задоволни од долгите песочни плажи, услугата и пристапните цени. Островот Sal нуди неверојатни песочни дини и прекрасни услови за сурфање. Остров на кој владее мир и спокој.
АтлантиС ексклузивно за Македонија Ве води на Кабо Верде.

ПРОГРАМА 

Прв ден:

Полетување во 13:00 часот од Милано (аеродром Бергамо) до Кабо Верде. Слетување во Сал, Кабо Верде во 16:20 часот. Дочек од партнер компанијата на АтлантиС и трансфер до хотел. Сместување во хотел и ноќевање.
АтлантиС посредува за организирање на летот Скопје - Милано - Скопје или Софија - Милано - Софија, како и организирање на ноќевање во Милано.

Втор ден:

Појадок во хотел. Информативна средба за дополнителни информации и запознавање со дополнителните екскурзии што ги нуди местото. Слободно време. Ноќевање.

Трет ден:

Појадок во хотел. Слободно време за плажа или можност за екскурзија (факултативно): Салина Релакс - "SPA во вулкан " (45 евра - доплата на лице место).
Името на островот Сал значи „Остров на солта“. Тука нема планини, само кратер од изгаснат вулкан (Педра де Луме) во чија основа е оформен солник. Океанската вода достига до дното на кратерот, од таму преку подземни канали, со испарување, останува дебел слој на сол. Се посетува Crioula Beauty Center, каде што убавата природа, тишината и спокојството допринесуваат за задоволство и релаксација на посетителите. Овде ќе имате можност да направите бања во кал или масажа со сол, да се избањате во базените со морска вода со различна концентрација на соленост. Во малите базени, благодарение на високата соленост, телото ќе ви се задржи на површината на водата, како гравитацијата да ја нема. Овие солени води, кои што се 25 пати посолени од океанската вода, имаат терапевтски и лековити својства.

Четврти ден:

Појадок во хотел. Слободно време за плажа или можност за екскурзија (факултативно): Обиколка на островот Сал (факултативно) (45 евра - доплата на лице место).
Денес ќе имаме цел ден на располагање за разглед на островот Сал. Обиколката ќе почне од прекрасната плажа Igrijinha, после тоа ќе се посетат плажите на Монте Леао во заливот Murdeira, каде што ќе го видиме малиот град Palmeira и неговото трговско пристаниште. Ќе имаме можност да ги посетиме природните базени на Арагон и Буракона.Патувајќи кон исток, ќе ја посетиме Terraboa, областа каде што се обработуваат локалните производи. После тоа пристигнуваме до солниците на Педра де Луме, каде што ќе имаме пауза за ручек, во кој што дополнително ќе уживаме поради прекрасниот поглед на вулканот. Кратка пауза во главниот град Еспаргос. На крајот од обиколката, ќе ја посетиме убавата Dune Beach "Понта Прета", каде што ќе имаме можност за одмор на плажа. Враќање во хотел. Ноќевање.

Петти ден

Појадок во хотел. Слободно време за плажа или факултативна екскурзија: Откријте ги островите: Боависта, Фого, Сао Николау или Сао Висенте (на барање на лице место).
Не пропуштајте ја можноста додека престојувате на островот Сал, да посетите некои и од соседните острови. Екскурзијата вклучува краток лет до некој од островите Боависта, Фого, Сао Николау или Сао Висенте. После слетување ќе бидете дочекани од локален водич, кој ќе Ве поведе на прошетка и ќе Ве запознае со убавините на неговиот остров. Ноќевање.

Шести ден

Појадок во хотел. Слободно време за плажа или можност за возбудлива екскурзија со Quad: доплата на лице место (69 евра по лице и 10 евра доплата за второ лице на истиот Quad).
За време на турата со Quad, пред вас ќе се појават пејзажи и незаборавни глетки, кои се недостапни со друг тип на превоз. Ќе имате можност да се насладувате со многубојните пејзажи на островот: црни патишта, глина, пустини од вулканско потекло, златни плажи и диви дини. Турата е во траење од два до четири часа. Ноќевање.

Седми ден

Појадок во хотел. Слободно време за плажа или можност за екскурзија со Катамаран: (49 евра - доплата на лице место).
Ако се одлучите за авантурата со катамаран "Арматоре" ќе доживеете една прекрасна морска авантура. Од пристаништето Palmeira се стигнува до прекрасниот залив на Murdeira, каде што после спуштањето на сидрото, ќе имате можност да пливате, да нуркате или да пробате дневен риболов. Ручек на бродот. Враќање во хотел. Ноќевање.

Осми ден

Појадок. Одјавување од хотел, трансфер до аеродром, лет во 17:25 часот. Од Кабо Верде до Милано.

Деветти ден

Пристигнување на аеродромот во Бергамо, Милано во 02:05 часот. (следниот ден).

Забелешка:

Цените и реализацијата на дополнителните екскурзии по денови подлежи на промени од локалниот туроператор на местото на пристигнување.

 

ЦЕНИ И АРАНЖМАН 

Специјални пакетни цени по лице во хотелCrioula Clubhotel & Resort"4* 

ПЕРИОД

Цена по лице во двокреветна или трокреветна соба

Цена по лице во бунгалов

Цена за еднокреветна соба

Дете до 11,99 со две возрасни лица

16.05.2018

23.05.2018

754

819 €

779 €

652 €

30.05.2018

06.06.2018

789

854 €

814 €

677 €

13.06.2018

20.06.2018

854

919 €

894 €

634 €

27.06.2018

894

959 €

934 €

654 €


Редовен ценовник


Попуст -80 евра за резервации до 22.06.2018

ПЕРИОД

Цена по лице во двокреветна или трокреветна соба

Цена по лице во бунгалов

Доплата за еднокреветна соба

Попуст за трет возрасен

Дете до 11,99 со две возрасни лица

16.05.2018 -30.05.2018

919 €

1009 €

+55 €

-50 €

на барање

13.06.2018 -27.06.2018

999 €

1089 €

+55 €

-50 €

на барање

04.07.2018 –

25.07.2018

1090 €

1180 €

+105 €

-50 €

на барање

01.08.2018 –

29.08.2018

1291 €

1381 €

+155 €

-50 €

на барање

05.09.2018

964 €

1054 €

+60 €

-50 €

на барање

12.09.2018
10
ноќи

1205 €

1295 €

+120 €

-50 €

на барање

 All inclusive услуга: појадок, ручек, вечера во ресторанот со вклучени пијалоци на точење – вода, пиво и вино. Попладневна ужина на барот покрај базен. Локални алкохолни и безалкохолни пијалоци се вклучени во цената.

Кафе еспресо, флаширана вода, алкохол како и увезен алкохол се наплатува дополнително.

 Информации за лет:

Распоред на летови од 15.05

Секоја среда од Бергамо – Сал

СРЕДА

IG7315 - BGY 13.00 - SAL16.20

СРЕДА

IG7316 - SAL 17.25 - BGY 02:05 +

Авио компанија Meridiana Fly -Boeing 737

 

Во цената на аранжманот е вклучено:

 • Авио билет Милано - Кабо Верде - Милано со вклучени аеродромски такси и багаж од 15 kg по човек;
 • 7 Ноќевања на база All Inclusive во хотелот од понудата;
 • Трансфер аеродром - хотел - аеродром;
 • Дочек на аеродромот во Кабо Верде од претставник на нашата партнер компанија (англиски, италијански, португалски или шпански јазик);
 • Сместување во хотел од страна на претставникот на партнер компанијата;
 • Информативна средба во избраниот хотел за презентирање и планирање на дополнителните екскурзии;
 • 24 часовна асистенција за време на целиот престој;
 • Медицинско осигурување од 10 000 еврa за целиот период на патување ЗК „Армеец“;

Вo цената на аранжманот не е вклучено:

 • Авио билет Софија - Милано - Софија или Скопје - Милано - Скопје. АтлантиС посредува за издавање на авио билет, како и резервација за хотел во Милано, по желба на клиентот;
 • Такса за гориво: месец мај - 51 евро; месец Јуни - 64 евра; месец Јули - 69 евра;
 • Услугите кои не се спомнати во програмата;
 • Индивидуални екскурзии;
 • Бакшиши;
 • Осигурување за откажување на патувањето помеѓу 1.50% и 3.30% од вредноста на пакетот, во зависност од должината на периодот до почетокот на патувањето;
 • Виза 25 Еур. - може да се плати во агенција или на лице место при пристигнување со цена од 40 евра и чекање околу 2 часа;

Потребни документи:

 • Меѓународен пасош со важност минимум 6 месеци од датата на враќање;
 • За деца под 18 години кои патуваат без родители - нотарски заверен документ, согласност од родителите за напуштање на државата (оригинал и една копија). За деца чии што родители живеат во ралични семејства, копија од извод на детето каде што се заведени и двата родитела;

Услов за резервација:

 • Депозит во вредност од 50% на аранжманот и доплата 20 работни денови пред реализација на патувањето;

Дополнителни информации

 • Цената на пакетот не е поврзана со минимален број на патници или конкретна дата;
 • Програмата е индивидуална и не е предвиден водич од страна на туристичката агенција;
 • Не постојат санитарни и медицински барања за патување во Кабо Верде;

Термини за откази и пенали:

 • До 60 работни денови од почетокот на аранжманот - без пенали;
 • Од 59 работни денови до 10 - 15% од пакетната цена;
 • Од 9 работни денови до денот на почеток на аранжманот - 100% од пакетната цена (полна сума).

локација

X Координати: 16.593705
Y координати: 22.918678

Crioula Clubhotel & Resort - 4*

Редовен ценовник

ПЕРИОД Цена по лице во двокреветна собаЦена по лице во бунгаловДоплата за еднокреветна собаПопуст за трет возрасенДете до 11.99 со две возрасни лица
16.05.2018 -30.05.2018919 € 1009 € +55 € -50 € на барање
13.06.2018 -27.06.2018999 € 1089 € +55 € -50 € на барање
04.07.2018 -
25.07.2018
1090 € 1180 € +105 € -50 € на барање
01.08.2018 -
29.08.2018
1291 € 1381 € +155 € -50 € на барање
05.09.2018964 € 1054 € +60 € -50 € на барање
12.09.2018
10 ноќи
1205 € 1295 € +120 € -50 € на барање

All inclusive услуга:

 • Појадок, ручек, вечера во ресторанот со вклучени пијалоци на точење – вода, пиво и вино. Попладневна ужина на барот покрај базенот. Локални алкохолни и безалкохолни пијалоци се вклучени во цената.
 • Кафе еспресо, флаширана вода и увезен алкохол се наплаќа дополнително.

Наведените цени вклучуваат:

 • Авио билет на релација Милано - Кабо Верде - Милано со вклучени аеродромски такси и багаж од 15 kg по човек;
 • 7 Ноќевања на база All Inclusive во одбраниот хотел;
 • Трансфер аеродром - хотел - аеродром;
 • Дочек на аеродромот во Кабо Верде од претставник на нашата партнер агенција (англиски, италијански, португалски или шпански јазик);
 • Сместување во хотел од страна на претставникот на партнер фирмата;
 • Информативна средба во избраниот хотел за презентирање и планирање на дополнителните екскурзии;
 • 24 часовна асистенција за време на целиот престој;
 • Медицинско осигурување од 10 000 евро за целиот период на патување;

Наведените цени не вклучуваат:

 • Авио билет Софија - Милано Бергамо - Софија. АтлантиС посредува за издавање на авио билет, по потреба и хотелско сместување во Милано, по желба на клиентот;
 • Такса за гориво: Месец Мај - 51 евро, месец Јуни - 64 евра;
 • Услугите кои не се спомнати во програмата;
 • Индивидуални екскурзии;
 • Бакшижи;
 • Осигурување за откажување на патувањето помеѓу 1.50% и 3.30% од вредноста на пакетот, во зависност од должината на периодот до почетокот на патувањето;
 • Виза 25 евра - може да се плати во агенција или на лице место при пристигнување со цена од 40 евра и чекање околу 2 часа;
Опции до Милано Малпенса (хотел + повратен авионски билет од Скопје по пакет цени од 349 €)
Хотел (4 BB)Цена
Hotel Terminal *** Milan349 €
Hotel Canova *** Milan399 €
Hotel Mennini *** Milan459 €
Напомена: наведените пакет цени се моментални, односно истите се предмет на промена, се' до моментот на официјална резервација

Награди и признанија

1. Најуспешна туристичка агенција во Македонија од Министерството за Економија, Аутгоинг туристичка агенција,Македонија, 2017 год.
2. Најуспешна туристичка агенција во Македонија од Министерството за Економија, Аутгоинг туристичка агенција,Македонија, 2016 год.
3. Најуспешна туристичка агенција во Македонија од Министерството за Економија, Македонија, 2015 год.
4. Топ 100 ВИП локации во Источна Европа од Western Union, 2015 год.
5. Награда за 20 години постоење и значителен придонес во туризмот од Општина Струмица, 2015 год.
6. Благодарност и најдобро партнерство во Република Македонија доделен од страна на Turkish Airlines,2014 год.
7. Најуспешна туристичка агенција во Македонија од Министерството за Економија, Македонија,2012 год.
8. Изворедна поддршка и посебна соработка со Turkish Airlines, 2012 год.Let's socialize
© 2015
All Rights Reserved


ТуриКорисничка поддршка
+389 2 3 22 99 22
marketing@atlantis.com.mk