Бали и Сингапур Лето 2018


Име на сместување
Држава
Дестинација
Untitled Document

БАЛИ И СИНГАПУР

2 НОЌИ - СИНГАПУР,  8 НОЌИ - БАЛИ, АВИОНСКИ ПРЕВОЗ, ТРАНСФЕРИ, 4 ЕКСКУРЗИИ ВО СИНГАПУР

22.06.2018 - 04.07.2018


Сингапур е економски гигант и најмодерна островска град - држава во југоисточна Азија. Градот ги спојува малајската, кинеската, индиската и англиската култура и религија. Неговата единствена етничка таписерија им пружа на посетителите широк спектар на содржини за разгледување и откривање. Островот лежи еден степен северно од екваторот, и ги опфаќа островот Сингапур и 58 помали острови. Мноштвото рибни ресторани долж песочните плажи на источниот брег, Ве повикуваат на излет, како и островот на забавата, Сантос. Главниот град, кој се вика Сингапур, покрива една третина од главниот остров. Одличната инфраструктура на островската република им овозможува на посетителите да уживаат во неговите бројни локации и атракции во безбедна, чиста и зелена средина. Сингапур се нарекува “Градот на градините” ("Garden City") поради многуте паркови и бујната вегетација. Неговата убавина е надополнета со богато културно наследство. Јадрото на Сингапур е колонијалната област. Секоја енклава има свој специјален шарм, од ароматичните продавници за зачини во Little India, трошниот Кинески кварт, каде што сѐ уште е можно да се сретне калиграф, до арапскиот округ кој е претрупан со продавници за фини ткаенини и свила.

Бали е инспирација, тропска состојба на умот, магичен остров опкружен со раскошни пејзажи, вулкани, смарагдно - зелени оризови тераси и бујни тропски шуми кои пружаат неисцрпен извор на енергија. Она што го издвојува Бали од другите тропски острови е традицијата и духовноста на насмеаните локални жители кои гордо ја слават својата култура и го негуваат својот идентитет. Од Бали ќе понесете со себе незаборавно искуство од природната хармонија и љубов. Бали е скапоцен камен на Азија и тропски остров на насмеани луѓе кои ќе ги задоволат најразличните вкусови, без разлика дали сакате да се релаксирате на белите песочни плажи под зелените палми и да се релаксирате со звуците на брановите што ги заплискуваат гребените, или да ги почувствувате благодатите од арома терапијата, да го испразните својот ум со јога, Таи Чи , сурфање, или да се обидете да се ценкате во некои од многуте традиционални пазари.

 ПРОГРАМА

1 ден (22.06.2018) | Скопје - Доха

Состанок на групата на Александар Велики, два часа пред лет. Полетување од Скопје во 12:15 часот и слетувате во Доха во 18:15 часот. Полетување од Доха во 20:10 часот.

2 ден (23.06.2018) | Доха - Сингапур, Индонезија

Пристигнување во Сингапур во 09:15 часот. Пречек на аеродром од страна на претставник на партнерската компанија и трансфер во хотелот во Сингапур. Пристигнување во хотелот Furama Riverfront 4* или сличен и сместување. Орентационен разглед на Сингапур со брод во времетраење од 4 часа. Сингапур е градот на орхидејата, град со многу паркови. На разгледот  ќе поминеме низ Clarke Quay, Orchard Road - главниот булевар  каде се случува се и откајшто се оди кон: Marina Bay, Garden by the Bay, Central Buisiness Dinstrict, Merlion Park... Потоа следува Ноќно сафари кое е поставено на 40 хектари џунгла, каде ќе  ја откриете мистеријата и драмата на тропската џунгла по зајдисонце со неверојатни ефекти. Ноќевање.

3 ден (24.06.2018) | Сингапур, Индонезија

Појадок. Започнете ја вашата тура Сентоса со панорамско  возење со жичарница од планината Фабер (Mount Faber) до островот на забавата - Сентоса! Кабините со 8 седишта ќе ви овозможат од птичја перспектива да уживате во прекрасниот пејзаж на Сингапур. Влезете во светот на бои во паркот на пеперутките и кралството на инсектите “Butterfly Park & Insect Kingdom” и дозволете 1.500 живи пеперутки - над 50 видови - да летаат околу вас. Придружете се на Шон и на ѕвездите од “Патувањето до центарот на Земјата” (“Journey to the Centre of the Earth”), како започнуваат единствена 4D авантура во: Патување 2 - Мистериозниот остров (Journey 2 - The Mysterious Island)! Влезете со стил во иконската статуа - легендарниот Merlion, половина лав, половина риба - чуварот на просперитет кој е олицетворение на историјата на Сингапур како пристанишен град. Легендата вели дека Merlion секоја година ќе го посети островот Сентоса за да ја заштити благосостојбата на Сингапур. Откријте го инспиративниот стравствен свет на животот во океанот во S.E.A. AquariumTM, најголемиот аквариум во светот. Истражете повеќе од 800 видови морски животни, како што се величествените манта раи и над 200 ајкули преку најголемиот светски прозорец во океанот.
После кратка пауза следува турата до Градините покрај заливот.

 • Градините покрај Заливот со OCBC Skywalk (Gardens by the Bay with OCBC Skywalk) се меѓу топ 10 - те најубави затворени градини во светот, со повеќе од 1 милион растенија од повеќе од 5.000 видови. Градините ја доловуваат суштината на Сингапур како врвен тропски “Град на градините” ("Garden City") со совршена животна средина. Врвна дестинација исполнета со чуда од целиот свет.

Започнете со прошетка долж мостот OCBC Skyway на 22 метри над земјата и бидете опкружени од панорамските погледи кон градините, заливот Марина Беј (Marina Bay) и уживајте во прекрасниот поглед на градот. Се продолжува со посета на двете затворени ботанички градини - ладни конзерваториуми наречени „Облачна шума“ и „Цветна купола“ (Flower  Dome и Cloud Forest). Ќе влезете во  биомот  “Облачна шума” (Cloud Forest), мистериозен свет, прекриен со магла, кој ги реплицира ладните влажни услови кои ги има во тропските планински региони. 35 - метарската висока планина покриена со бујна вегетација која го прекрива највисокиот затворен  водопад во светот, и го прикажува растителниот свет од тропските висорамнини до 2.000 метри надморска височина. Влезете во “Цветната купола” (Flower Dome) каде ќе се восхитувате на раскошната природа, како и на спектакуларните и иновативни дизајни кои ја реплицираат ладно - сувата  клима на медитеранските региони.

4 ден (25.06.2018) | Сингапур - Бали

Појадок. Одјавување од хотелот. Следува трансфер до аеродромот во Сингапур. Полетување за Денпасар во поладневните часови и пристигнување на аеродромот во Денпасар. Пречек на аеродром од страна на претставник на партнерската компанија и трансфер во хотелот избран од табелата. Пристигнување во хотелот и сместување. Ноќевање.  

5 ден - 10 ден (26.06.2018 - 03.07.2018) | Бали

Бали е инспирација, магичен остров со недопрени плажи, вулкани и бујни тропски шуми. Она што го издвојува Бали од другите тропски острови е традицијата и духовноста на народот кои ја славаат својата култура и го негуваат својот идентитет. Бали е скапоцениот камен на Азија каде можете да се опуштите на прекрасните песочни плажи, да ги осетите благодетите на арома терапијата, да го испразнете вашиот ум со јога, Тај Чи, сурфајте или да се обидете да се ценкате во некои од многуте традиционални пазари. Авантурата на Бали започнува на плажа, со балиските специјалитети, егзотична комбинација на вкусови. Уживајте во идиличната атмосфера на мекиот, златен песок и дочекајте го спектакуларниот залез на сонцето. Откријте ја автентичноста на Бали преку традиционалните танци, ритуали и легенди. Уживајте во опојниот мирис на ароматичните масла за време на индонезиската масажа и заборавете на кратко на секојдневниот живот, бидејќи ова рајско место станува ваша реалност.  Дозволете Бали да ве заведе со својот посебен шарм.
Предлагаме неколку екскурзии:
Јужен Бали - посета на плажите Uluwatu, Padang Padang, Bingin, Dreamland. Приквечер факултативна посета до храмот Uluwatu, познатиот хиндуски храм, каде што можете да го доживеете најдоброто балиско зајдисонце додека пеат стотина балиски изведувачи кои го изведуваат најпопуларниот танц во Бали, Kecak, во типичен балиски магичен амбиент. Традиционалниот балиски танц Kecak ја претставува вечната борба помеѓу доброто и злото и како дел од познатиот Рамајана Еп, се изведува во амфитеатар со над 100 танчери, многу импресивно, без музика, само со различни гласови и ритмови.
Плажа Кута - Кута е најпопуларната плажа на Бали која е полна со сурфери од целиот свет. Тука можете да ги научете основите  на сурфањато по поволни цени. Во попладневните часови ќе можете да уживате во залезот на сонцето и коктелите. Кута и Легија се центри на ноќниот живот на Бали, но и со голем број на познати светски ресторани.
Убуд- е град познат по сликарството, уметнички ателјеа, галерии, перформанси, музеи. Секако, насекаде ценкањето е неизбежно. Во Убуд ќе имате можност да ja посетете шумата на мајмуните Monky Forest.

11 ден (04.07.2018) | Бали

Полетување од аеродромот во Денпасар со лет на Qatar Airlines во 00:35 часот. Слетување во Доха во 05:20. Полетување од Доха во 06:50 часот и слетување во 11:15 во Скопје.

 

ЦЕНИ И АРАНЖМАН

Цени на пакет аранжман по лице:

Пакетни цени :
2 ноки Сингапур +7 ноки Бали)
УслугаЦена по лице (мин 2 лица)3-ет возрасен (доп. легло)Дете 2-11.99 год(доп.легло)
Aston Kuta Hotel & Residence 4*Ноќевање со појадок1.217 €1.185 €

921 €

*Home at 36 Condotel 3* (Kuta)    Ноќевање со појадок1.233 €1081 €

817 €

*Ibis Style Bali 3* -  (Benoa)Ноќевање со појадок1.125 €1.137 €

849 €

*Hotel Melia Bali 5* (Nusa Dua)Ноќевање со појадок1.501 €1.361 €

897 €

NOVOTEL BALI BENOA HOTELS & RESORTS 4*Ноќевање со појадок1.337 €1.209 €

929 €

Harris Resort Seminyak 4*Ноќевање со појадок1.177 €1.137 €

817 €

Palm Beach Hotel 3* (Kuta)Ноќевање со појадок1097 €1057 €


*Sofitel Hotel & Resort Bali 5* (Nusa Dua)Ноќевање со појадок1.721 €1.385 €


Swiss-BelhotelPetitenget 4* -  (Seminyak)Ноќевање со појадок1.145 € 

769 €

TijiliBenoa Bali 4* (Nusa Dua)Ноќевање со појадок1.201 €1.137 €

873 €

Harper Kuta 4*Ноќевање со појадок1.153 €1.137 €

873 €

Courtyard Bali Seminyak 5*Ноќевање со појадок1.465 €1.225 €

961 €

Hard Rock Hotel 4*–KutaНоќевање со појадок1.391 €1.125 €

637 €

 

 

Во цената е вклучено:

 • Авионски билет на релација Скопје - Доха - Сингапур / Денпасар - Доха - Скопје, со авиокомпанијата Qatar Airways сo вклучен багаж до 30 кг;
 • Авионски билет Сингапур - Денпасар со 20 кг багаж;
 • 2 ноќевања во хотел во Сингапур со појадок во Furama Riverfront 4* или сличен;
 • 4 ексурзии во Сингапур со локален водич на англиски јазик;
 • 8 ноќевања во хотели по избор на Бали на база на соодветниот тип на исхрана според табелата;
 • Трансфер аеродром - хотел - аеродром во Сингапур;
 • Трансфер аеродром - хотел - аеродром во Бали;
 • Пречек во Бали и Сингапур од локалниот претставник (англиски јазик);

Цената не вклучува:

 • Аерoдромски такси од 296 €;
 • Храна, пијалоци и услуги што не се споменати во програмата;
 • Доплата за вечера од возрасен изнесува 32 € од ден од лице, а за деца под 12 години изнесува 18 € од лице од ден.
 • Факултативните екскурзии;
 • Патничко осигурување за време на престојот.

ФАКУЛТАТИВИ

Факултативни екскурзии:

 • Класична тура Бали (полудневна тура) - Поаѓање во попладневните часови и се упатуваме кон светата шума Sangeh, населена од неколку племиња на мајмуните кој го чуваат храмот од злите духови. Продолжуваме кон Кралскиот Храм на Mengwi, познатиот Taman Ayun, кој се наоѓа во прекрасната и бујна градина. Конечно, стигнуваме до крајбрежјето на познатиот храм “Tanah Lot” каде се восхитуваме на спектакуларниот поглед на зајдисонцето.
  Цена по лице изнесува: 37 €;
 • Uluwatu “тура - Посета на јужниот дел на Бали, малиот храм ULUWATU кој е изграден на работ на една карпа и гледање на Кечак танцот.
  Цена по лице изнесува: 31 €;
 • Магичната вулканска тура - Турата започнува со посета на “Tegallalang”, една од најубавите тераси од ориз во Бали и “Sebatu”, храмот на светата вода. Потоа ќе поминеме низ “Kintamani” каде ке се восхитуваме на панормскиот поглед од кратерот на” Mount Batur” и езерото Батур. Ручек во еден од локалните ресторани. Потоа продолжуваме со посета на слоновата пештера “Goa Gajah
  Цена од лице изнесува: 54 € (Тура и ручек);
 • Бали панормскатура - Посета на јужниот дел на Балиманиот храм ULUWATU кој е изграден на работ од карпа и гледање на Кечак танцот.
  Цена од лице изнесува: 31 €.

Услови:

 • При резервација се плаќа депозит од 30%, а целосна уплата се прави 45 дена пред поаѓање;
 • Понудата важи за минимум 20 пријавени патници;
 • Цената на екскурзијата е пресметана со курс на американскиот долар 1 USD = 1.70 лв;
 • За ова патување не се потребни медицински имунизации;
 • Рок за известување за недоволен број на пријавени патници - 30 дена пред поаѓање;
 • Туроператорот го задржува правото да го менува редоследот на реализација на програмата;
 • Осигурување.

Неопходни документи:

 • За влез во Индонезија не е потребно претходно обезбедување на виза. Република Индонезија издава бесплатни визи по пристигнување на сите странски посетители, ако се обезбедени следните услови:
 • Валиден пасош, или потврда за извршена хотелска резервација.

Рокови за отказ на аранжманот и пенали:

 • Над 60 дена пред датумот на поаѓање се задржува износот на депонираниот депозит;
 • Помеѓу 60 - тиот и 20 - тиот ден пред датумот на поаѓање се задржува 70% од вредноста на аранжманот;
 • Помалку од 20 дена пред датумот на поаѓање се задржува 100% од вредноста на аранжманот.

Цената е дадена во евра и пресметана во денари, по курс 1 евро = 62 денари.

***Ова програма е со калкулација од минимум 20 патника, доколку не е остварен минималниот број на патници цената нема да трпи промена но екскурзиите ќе бидат исклучени ***

 

 

СезониНагради и признанија

1. Најуспешна туристичка агенција во Македонија од Министерството за Економија, Аутгоинг туристичка агенција,Македонија, 2017 год.
2. Најуспешна туристичка агенција во Македонија од Министерството за Економија, Аутгоинг туристичка агенција,Македонија, 2016 год.
3. Најуспешна туристичка агенција во Македонија од Министерството за Економија, Македонија, 2015 год.
4. Топ 100 ВИП локации во Источна Европа од Western Union, 2015 год.
5. Награда за 20 години постоење и значителен придонес во туризмот од Општина Струмица, 2015 год.
6. Благодарност и најдобро партнерство во Република Македонија доделен од страна на Turkish Airlines,2014 год.
7. Најуспешна туристичка агенција во Македонија од Министерството за Економија, Македонија,2012 год.
8. Изворедна поддршка и посебна соработка со Turkish Airlines, 2012 год.Let's socialize
© 2015
All Rights Reserved


ТуриКорисничка поддршка
+389 2 3 22 99 22
marketing@atlantis.com.mk